İŞ YERİ DIŞINDAKİ SATIŞLARDA VE KIRTASİYE ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

17 Eylül 2019

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla kırtasiye alışverişlerine yönelik piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri İl Müdürlüğümüz tarafından devam etmekte olup, okul alışverişi yapacak velilerin ve öğrencilerin üreticisi belli olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen ve CE işareti bulunmayan ürünleri satın almamalarına dikkat etmeleri gerekmektedir.
Ayrıca yeni eğitim ve öğretim yılında velilerin ve öğrencilerin iş yeri dışındaki satışlarda internet üzerinden verilen uzaktan eğitim setleri başta olmak üzere, çeşitli mal ve hizmetlerin kullanımına yönelik aktivasyon kartı içerikli satışlarda ve stantlarda yapılan kitap satışlarında dikkat etmeleri gereken birtakım unsurlar vardır.
Bu unsurlardan öncelikle ‘’Cayma Hakkı’’ konusunda tüketicilere eksik ya da yanlış bilgi verilerek tüketiciler mağdur edilmektedir. İş yeri dışındaki satışlarda tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Ancak cayma hakkının birtakım istisnaları vardır. Bu istisnalar; Malın tesliminden sonra ambalajın açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan dijital içerik( CD, DVD vb.) ve bilgisayar sarf  (toner, kartuş vb.) malzemelerine ilişkin sözleşmelerde tüketici cayma hakkına sahip değildir. Ayrıca Aktivasyon kartı gibi dijital içeriklere ilişkin sözleşmelerde satış temsilcilerine bunları açmasına ya da kazımasına izin verilmesi durumunda tüketicinin hak kaybı yaşamasına sebep olmaktadır.
Ayrıca kitap satışlarında sözleşme içeriğinde malın tesliminden sonra kitabın ambalaj, bant, mühür vb. koruyucu unsurları açıldığı takdirde cayma hakkının kullanılamayacağına dair ifade var ise bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.
Diğer husus cayma bildiriminin tüketici tarafından, telefonda şifahen değil 14 gün içerisinde yazılı olarak veya kısa mesaj, elektronik posta gibi kalıcı veri saklayıcısı ile yapması gerekmektedir. İyi niyetli olmayan satıcılar, tüketici tarafından sözlü olarak cayma bildirimi yapılmasının yeterli olduğu yönünde yanlış bilgilendirme yaparak birçok tüketiciyi mağdur etmektedir. Mağduriyetlerin yaşanmaması için tüketicilerimizin bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.
Tüketicilerin, iş yeri dışında yapılan satışlarda satıcı veya sağlayıcıların Ticaret İl Müdürlüğünden alınmış bir yetki belgesi olup olmadığına da dikkat etmeliler.
-Aldığınız mal veya hizmetten memnun değilseniz ve bu durumda ne yapacağınızı bilmiyorsanız
-Tüketici olarak haklarınızın neler olduğunu bilmiyorsanız
-ALO 175 Tüketici Danışma Hattını arayarak tüketici ile ilgili tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz
.
 
Kırtasiye Alışverişlerinde Nelere Dikkat Edilmeli ?
- Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir.
- Özellikle okul çantalarında merdiven altı diye tabir edilen markası - modeli belli olmayan üretici/ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir.

- Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde- CE işareti ve “EN 71 standardına uygundur” ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.

- Oyuncak şeklindeki kırtasiye ürünlerinde “CE” işaretinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

- Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır.


- Sprey boyalar ve yapıştırıcılarının su bazlı olması ve solvent içermemesi gerekmektedir.

Satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicilerin Ticaret Bakanlığı ALO 175 Tüketici Danışma Hattı'na başvurabilir.